מטבוחה של רחל

 

 

אחד מהאוצרות שחמותי ז"ל השאירה באמתחתי היא המטבוחה שלה.
חוץ מזכרונות של לב גדול, בן זוג ותאומים. וכבר כתבתי שאוכל הוא ענף לגעגועים שאנחנו יושבים עליו, אבל זה סיפור כשנהיה ממש קרובים וביננו תעמוד כוס יין גדולה, חלה ומטבוחה.
בנתיים קחו סיפור קטן על מטבוחה. כשעלינו על מטוס, אני ואיתן, בדרכנו למרוקו, התיישבה לידי גיברת חביבה ובהחלט מרוקאית. אני בנחישותי
להראות כמה אני נטמעת בקרב הילידים סיפרתי לה, שכל יום שישי אני טורחת על מטבוחה לשולחן שבת. בדרך, בטוח נפחתי חזה אחד או שניים. היא נעצה בי עינים סתומות ושאלה איזו מטבוחה. מסתבר שמטבוחה במרוקאית פירושו סלט מבושל. כל סלט מבושל הוא מטבוחה. זהו. אלו היו שלושים שניות על פדיחות במרוקו.

מטבוחה של רחל

חומרים

  • 7-8עגבניות גדולות בשלות ורכות. בערך שני קילו
  • 6 פלפלים אדומים גדולים (גמבות)
  • כף מלח
  • 2 כפות סוכר
  • 6-7 שיני שום חותוכות לפרוסות דקות
  • 2 כפות פפריקה מתוקה מעושנת
  • 1 כף פפריקה חריפה
  • 1/4 כוס שמן קנולה

אל תבהלו מכמות התבלינים. בישול ממושך מעלים הרבה מהם. אבל אם מרגיש לכם מוגזם, נסו לשים חצי מהכמות בתחילת הבישול ולקראת סוף הבישול תטעמו ושפרו טעמים קיי. עכשיו אני הולכת להפחיד אתכם אבל אתם תזכרו שעומדת לפניכם תימניה עם מטר וכלום.

הענין עם מטבוחה שלא מתפשרים על חומרי גלם ואין קיצורי דרך. הכל חייב להיות טרי ובשל, אז דיר בלאק עגבניות מקופסאת שימורים או קוביות שום קפוא וכו'.
מטבוחה מסורתית היא סלט עגבניות נטו. רחל חמותי ז"ל היתה מוסיפה פלפלים קלויים לסלט כי ככה לימדו אותה. ואנחנו. אנחנו הולכים אחרי רחל.
שניה.
אז ככה. יש לנו עגבניות. יש לנו פלפלים. לשניהם צריך לקלוף את הקליפה ואת השני גם לקלות. זה מלכלך. זה מתיש וזה לוקח זמן. אז מה עושה גבירתה? הורגת תורכי ונחה.
יום אחד. היא קולה וקולפת פלפלים. שמה במקרר. יום שני. היא שולקת עגבניות ונחה. ויום שלישי היא מרכיבה את הכל.

נתחיל?

הוראות הכנה

חממו את התנור למצב של גריל. בתבנית אפיה שימו את הפלפלים והעבירו לתנור. סובבו את הפלפל עם מלקחיים כך שכל הקליפה שלו נחרכת. כשכל הפלפלים קלויים כיאה תוציאו בזהירות לתוך שקית ותאטמו היטב. האדים בתוך השקית יסייעו לרכך את הקליפה ואפשר יהיה להסיר אותה בקלות. אחרי שהפלפלים הצטננו נסיר את הקליפה. את הזרעים זורקים כמובן ואנחנו נותרים עם ה"בשר" של הפלפל הקלוי. נקי ומוכן לזבח המטבוחה. נחתוך אותו לרצועות דקות ונקצוץ. אני אוהבת להרגיש את הפלפל בתוך המטבוחה. זה מוסיף לי למרקם. אבל באמת שאתם יכולים גם לחתוך לקוביות קטנות.

עגבניות. יש לנו 7-8 עגבניות שמנות ובשלות. בעזרת סכין אנחנו חורצים X על העגבניות ושמים אותן בקערה. שופכים מים רותחים על העגבניות ונותנים להם לשחות עד שהקליפה מתרככת וניתן לקלפה בכלום מאמץ. את העגבניות אנחנו נקצוץ לקוביות קטנות. סבבה. עברנו את החלק המייגע במטבוחה.

עכשיו מה. תבחרו סיר כבד בעל שוליים גבוהים, שהעגבניה שלנו רותחת, היא תשפריץ אול אובר.

נחמם בסיר 1/4 כוס קנולה. בזהירות נשים את קוביות העגבניות. תנו למים של העגבניה להתאדות קלות ואז תוסיפו את השום והפלפלים. עכשיו תורם של התבלינים והסוכר פרט למלח. מלח נוסיף בסוף. הוא מעכב בישול. זהו. אתם כמעט בישורת. תרתיחו את כל הסיפור ותנמיכו את האש. המטבוחה תתבשל עכשיו לפחות שעתיים וחצי עד שלוש ואפילו ארבע על אש נמוכה. מתי היא מוכנה? כשהיא מסמיכה ומקבלת מרקם ריבתי והצבע שלה אדום עמוק. תוסיפו את המלח ותנו לה עוד רבע שעה.

 חשוב, לא לשכוח, לערבב מידי פעם את התבשיל כדי שהתחתית לא תחרך.

אני מפרישה חלק קטן מהמטבוחה לאכול במידי ואת השאר אני מחלקת לקופסאות קטנות ומקפיאה אותם.

 

הנה אנחנו. בינינו המטבוחה של רחל חמותי. וכבר כתבתי שאוכל הוא ענף געגועים שאנחנו יושבים עליו.

שבת שלום רחל. את איתנו בשולחן.

תגובות

הגיבו

(Visited 139 times, 1 visits today)
CATEGORY: טבעוני, ללא גלוטן, סלטים, תוספות צד

liat

Related items

אני בעד טחינה, ממוטטת על טחינה. אני מאמינה, שטחינה זה נקטר אלים וצוף מדבר, נוזל חיים ומעיי

תגובות

הגיבו

(Visited 222 times, 29 visits today)

נתקעתי עם דובדבנים. אני יודעת שזאת התחלה לא טובה כי איך אפשר להתקע עם דובדבנים, ובכן. אחרי

תגובות

הגיבו

(Visited 32 times, 1 visits today)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2018 כל הזכויות שמורות לליאת שירית. אתר: סודה.
2018 All Rights Reserved to Liat Sheerit. Site: SODA.
Top